Görme Engelliler

Efkan YILDIRIM

ŞEHİT ÜSTEĞMEN EFKAN YILDIRIM        Efkan YILDIRIM

“Bu vatan, toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır;

Bir tarih boyunca, onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir…”

Şairimizin de dizelerinde dile getirdiği gibi bu vatan milyonlarca şehidi barındırmaktadır. Toprağın kara bağrında yer alan sadece şehitlerimizin bedeni değildir. Onların sevdaları, hayalleri, sevinçleri, hüzünleri, umutları; analarının gözyaşları, yetimlerinin hasretleri, eşlerinin ağıtlarıdır.

Okulumuza adını vermiş olan Efkan Yıldırım 1969 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Annesi Fatma Hanım ve babası Nejdet Bey tarafından büyük bir sevgi, hoşgörü, özveri ve umutla büyütülen Efkan İnönü İlkokulu ve Atatürk Ortaokulunun ardından Kuleli Askeri Lisesinden mezun olmuştur.

1992 yılında Piyade Okul Komutanlığında subay temel kursu başarıyla bitiren Efkan Yıldırım aynı yıl 2. Komando Tugayı 1. Komando Tabur Komutanlığı (Bolu) emrine atanmıştır.

Annesi ve babası tarafından büyük bir vatan aşkıyla yetiştirilen Efkan’ın vatan sevdası askeri okulda daha bir perçinlenmişti. Bu vatan üzerinde hür ve başı dik yaşamanın bedelini çok iyi öğrenmişti. Günü geldiğinde gerekirse bu bedeli ödeyeceklerden biri olacaktı, biliyordu. Yinede 25 yaşında gencecik bir fidandı. Kim bilir ne umutları, ne sevdaları vardı geleceğine dair.  Umudun, sevdanın katilleri, dış güçlerin maşası terör örgütü mensupları binlerce fidanımız gibi Efkan’ımızı da aldılar elimizden.

22 Eylül 1994’te Tunceli ili Kutu Deresi Mevkiinde saldırmıştı hainler. Vefalı milleti tarafından unutulmayacağının inancıyla, cesurca, kahramanca, “Bir gül bahçesine girercesine “ uzandı Efkan kara toprağa.

Evet , haklıydı vefalı hemşehrileri onu unutmadı. Şimdi toprağa girdiği her eylül ayında yüzlerce öğrencilerin dualarıyla, umutlarıyla, inançlarıyla yeniden doğuyor Efkan Yıldırım, sevgiyle gülümsüyor her minik yürekte.

 

Ruhun şâd olsun şehidimiz!...